środa, 29 października 2014

PARAFINA

Czym jest parafina kosmetyczna? Jakie są jej właściwości? Czy warto stosować same okłady parafinowe czy w połączeniu z maską nawilżającą? Dlaczego zima to najlepszy czas na zabiegi parafinowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście!
Jaki jest najlepszy czas na zabiegi?
Jesienią oraz zimą skóra jest przesuszona. Zakładamy rękawiczki, wychodzimy z ciepłego pomieszczenia na mroźne powietrze. Co więcej, powietrze w ppokojach, w których przebywamy przez cały dzień jest zazwyczaj suche i zanieczyszczone – od klimatyzacji.
Skórę tak nadwyrężoną warunkami atmosferycznymi dużo łatwiej uszkodzić – mechanicznie czy chemicznie, poprzez detergenty.

Skóra staje się szorstka, sucha, a naskórek łatwo się złuszcza. Nierzadko poprzez zdejmowanie i zakładanie rękawiczek nadwyrężamy także wały okołopaznokciowe.

Na ratunek dłoniom zimą przychodzą zabiegi odżywcze, często łączone z parafiną kosmetyczną.


Skład
Woskowa, idealnie biała parafina otrzymywana jest w procesie destylacji z brunatnej ropy naftowej, zwanej czarnym złotem. Parafina to zbiór stałych węglowodorów. Często dzieje się tak, że przeważają te właściwości parafiny, jakich konkretnych dodatków jest najwięcej (np. parafina czekoladowa – nawilżająca).

Istota zabiegu
Parafina ma zdolność utrzymywania tej samej temperatury nawet przez kilkadziesiąt minut. Sam zabieg bazuje przede wszystkim na dobroczynnych właściwościach cieplnych: pod wpływem ciepła przestrzenie międzykomórkowe w skórze rozluźniają się i skóra lepiej wchłania składniki aktywne. Ujścia gruczołów łojowych otwierają się i oczyszczają, mięśnie zostają rozluźnione, a bolące stawy ukojone. Wzmaga się mikrokrążenie, co wpływa na lepsze rozprowadzanie składników aktywnych – skóra jest przez to dogłębnie nawilżona i odżywiona.

Czy można łączyć maskę z parafiną?
Można.
Ale po co.
Zazwyczaj sugeruję klientkom wybór jednego z poniższych zestawień:
krem+maska
krem+parafina
oliwka+parafina
maska+parafina (przy skórach bardzo wymagających, a jednocześnie nieuszkodzonych)

Przed zabiegiem parafinowym
Klientka nie powinna lakierować paznokci, a także zdjąć ozdoby z dłoni. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów parafinowych są uczulenia lub aktywne zmiany skórne – egzemy, wypryski alergiczne, stany zapalne, zakażenia grzybicze.

Zachowaj ostrożność
Wykonując zabiegi parafinowe należy pamiętać o tym, aby pilnować temperatury kąpieli parafinowej.

Efekty zabiegu parafinowego
Gładka miękka skóra, ujednolicony koloryt, Skóra wygląda zdrowo, jest zarumieniona i odżywiona. Wały okołopaznokciowe miękną, subtelnieją. Skórki także są miękkiejest to doskonała okazja, aby pielęgnację skórek paznokci ogranicznyć do ich odsuwania, a nie wycinania. Zbyt intensywne i częste mechaniczne wycinanie skórek skutkuje tym, że są one wrażliwe, zaczerwienione i nieodporne na zakażenia. Najwyższy czas to zmienić i wykonywać regularnie zabiegi parafinowe.


Parafina nie tylko na dłonie
Czy zabiegi parafinowe można stosować na inne części ciała? Oczywiście. Nie mniej popularnymi zabiegami są parafinowe okłady stóp, które wspomagają zmiękczenie bardzo suchych pięt. Ciepła parafina nakładana pędzlem na skórę twarzy ogrzewa ją. Dzięki temu, po masce parafinowej twarz jest wypoczęta, rozluźniona, znikają typowe w wyglądzie twarzy napięcia mięśni pomiędzy brwiami czy wokół ust, przez co spłycają się zmarszczki w tych okolicach. Parafinowy okład na skórę twarzy polecany jest najczęściej dla skór zmęczonych, starzejących się, o ziemistym odcieniu.

Kąpiele i okłady parafinowe łagodzą wiele schorzeń: artretyzm, zapalenie torebki stawowej, fibromialgię, gościec, przykurcze mięśni, a nawet zmniejszają przerosłe blizny.

Jolanta Gajda - kosmetolog, opiekun marki BCL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz