Strony

poniedziałek, 3 listopada 2014

CO ZROBIĆ, ABY NIE DOSKWIERAŁA NAM SUCHOŚĆ STÓP?

Z jakimi pytaniami spotykamy się najczęściej w gabinecie kosmetycznym? Są to prośby o „ratowanie sytuacji” - co zrobić, aby było lepiej, kiedy jest już bardzo źle, prawda?
Rzecz dotyczy zarówno pielęgnacji cery – problemu z przesuszoną skóra trądzikową, skórą nadmiernie zaczerwienioną, czy zmarszczek mimicznych które „pogłębiły się z dnia na dzień”.
BCL z jednym może na pewno sobie poradzić. Jest to pielęgnacja dłoni i stóp, na czym znamy się najlepiej. W jaki sposób ułożyć schemat pielęgnacyjny? To łatwiejsze niż myślisz!

Przyczyny suchych pięt
Nieprawdą jest, że suche pięty występują jedynie o osób, które o nie nie dbają. Suchość stóp może wynikać z ogólnych predyspozycji zaburzeń czynności naskórka czy genetyki. Ponadto na nadmiernie suchą skórę stóp wpływa wystąpienie chorób związanych z nieprawidłowym wydzielaniem potu i łoju. Ucisk i tarcie, wynikające z noszenia niewłaściwego obuwia powoduje pogrubienie warstwy rogowej naskórka. Ponadto warto wiedzieć, że:
  • Chorobą ogólnoukładową, która nieodłącznie wiąże się z problemem stóp jest cukrzyca. Diabetycy nie mogą sobie pozwolić na zaniedbania skóry stóp, która jest u nich wyjątkowo sucha i delikatna.
  • U osób starszych bariera naskórkowa ulega dysfunkcji
  • kobiety borykają się w zaburzeniami poziomu hormonów

Składniki zmiękczające
Jaki powinien być perfekcyjny produkt do pielęgnacji skóry stóp? Musi zawierać regenerujące składniki aktywne, odżywiać, zmiękczać i wygładzać skórę. Powinien działać antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Które substancje zapewniają wyżej wymienione działanie?
Mocznik - w stężeniu 50% intensywnie nawilża i przyspiesza złuszczanie, działa antybakteryjnie i antyświądowo, ułatwia penetracje składników leczniczych.
Gliceryna (glicerol, sorbitol) – wiążą wodę i utrzymują ją w naskórku.
Ceramidy, NNKT, cholesterol, skwalen uzupełniają strukturę lipidową skóry
A, E, H, B5 to witaminy, które regulują gospodarkę wodną
Panthenol, alantoina to znane składniki kojące i przeciwzapalne
Wyciągi roślinne z szałwii, rozmarynu, arniki górskiej, lawendy
Olejki naturalne – jojba, drzewko herbaciane, mięta pieprzowa, grapefruit

Zabiegi gabinetowe
Gabinet kosmetyczno – podologiczny ma wiele do zaoferowania swoim klientom w zakresie pielęgnacji stóp. W zależności od potrzeb klienta, zabiegi mogą być sfokusowane na odżywienie skóry, nawilżenie, złagodzenie podrażnień czy usunięcie nagniotków, modzeli, zrogowaceń. Przykładowe nazwy zabiegów pedicure/pedicure spa:
  • powiew lata
  • oddech świeżości
  • mleczna kąpiel
  • różana podróż

Prawidłowa pielęgnacja
Prawdą jest, że dbanie o stopy powinno być dla nas rutyną. Taką samą rutyną jak pielęgnacja twarzy, czy włosów. Dlaczego? Powód jest prosty. Im więcej wprowadzimy w życie korzystnych schematów, tym mniej nerwów, zdrowia i nakładów finansowych będzie kosztowała nas pielęgnacja w gabinecie. Wizyty w gabincie kosmetycznym przestaną kojarzyć nam się z nerwami, bólem, napięciem i sporym nakładem finansowym, a zaczną kojarzyć się z tym, z czym powinny – z relaksem, przyjemnością i dobroczynnymi efektami nie tylko dla ciała, ale i dla ducha.

Od czego zacząć?
Zdiagnozuj problem, z którym się borykasz. Zwracaj szczególną uwagę na uszkodzenia, pękającą skórę, zmiany zabarwienia. W ten sposób będzie Ci łatwiej dopasować późniejszą pielęgnację.
Sprawdź specjalistów w swojej okolicy. Nie wahaj się zasięgnąć porady skierowanej konkretnie do swoich potrzeb.
Rozpocznij regularne dbanie o siebie - zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Wewnętrzna pielęgnacja powinna  obejmować przyjmowanie co najmniej 1,5 litra ciepłej przegotowanej wody (jest to szczególnie ważne jesienią i zimą),
spożywaj produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy, linolenowy, arachidonowy) oraz witaminy A+E – (linolowy, linolenowy i arachidonowy): 
  • olej kukurydziany, 
  • olej lniany, 
  • olej sojowy, 
  • łosoś, 
  • makrela, 
  • tran. 
Uelastyczni to Twoją skórę oraz wzmocni ściany naczyń.
Pamiętaj, że zbyt długie moczenie stóp w ciepłej wodzie niszczy płaszcz hydrolipidowy, przez co w konsekwencji skóra może tracić wodę.
Regularnie wykonuj peeling złuszczający – pamiętaj, że scrub cukrowy jest delikatniejszy, a sól ma silniejsze właściwości dezynfekujące.
Po naniesieniu na stopy kremu nawilżającego wykonaj automasaż, skupiając się na punktach refleksologicznych.
Możesz nakładać maskę nawilżająco-natłuszczającą, zmyć ją po kilkunastu minutach bądź pozostawić na noc do wchłonięcia.


Jolanta Gajda - kosmetolog, opiekun marki BCL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz