poniedziałek, 16 marca 2015

SUCHA, ODWODNIONA CZY WRAŻLIWA?

Rumień, odwodnienie, ściąganie skóry czy nieprzyjemne swędzenie i łuszczenie – te objawy skóry wrażliwej, suchej i odwodnionej występują nie tylko na twarzy. Spotkasz się z nimi także w przypadku skóry całego ciała – jak sobie radzić, kiedy do gabinetu kosmetycznego przychodzi klient z prośbą o poradę? Zapoznaj się z poniższym wpisem, gdyż wiosną skóra uwrażliwia się nawet u najbardziej gruboskórnych.
Czy mam skórę suchą, czy odwodnioną?

Każda skóra sucha jest odwodniona.
Jak zdiagnozować odwodnienie?

W skórze znajduje się blisko 20% całej wody organizmu (70% jest w skórze właściwej, a w ostatnich warstwach naskórka już tylko 13%). W naszym umiarkowanym kliemacie, z powierzchni skóry wyparowuje 300-400ml wody na dobę. Natomiast jeśli z naskórka wyparowuje więcej wody, niż dostarczamy do wewnątrz – skóra odwadnia się.
Czynniki inicjujące odwodnienie:
  • suche powietrze,
  • ostre słońce,
  • wiatr,
  • mróz,
  • klimatyzacja.

Niezwykle istotne jest także zachowanie właściwej pielęgnacji.

Niski poziom wilgoci w skórze zaburza jej funkcjonowanie – powoduje degenerację kolagenu i elastyny. W efekcie skóra wiotczeje i pojawiają się drobne zmarszczki. Naskórek staje się szorstki, pęka, zatraca zdolność regeneracji. Jeśli w naskórku brakuje elementów wiążących wodę – skóra staje się wrażliwa, wyraźnie mniej elastyczna i łuszczy się. Jest podatna na niekorzystne działanie detergentów oraz tradycyjnych kosmetyków. W rezultacie odczuwamy pieczenie, swędzenie, i dyskomfort.
  • skóra staje się bardziej wrażliwa
  • towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, dyskomfortu,
  • skóra jest cienka, mało elastyczna,
  • mało sprężysta,
  • może pojawić się złuszczanie,
Prawidłowe uwodnienie czyli jakie?

Nawilżanie polega na utrzymaniu optymalnego poziomu wody w wierzchnich warstwach naskórka.

Natomiast jeśli chcemy przywrócić skórze właściwy poziom nawodnienia, powinniśmy nie tylko dostarczyć odpowiednią ilość wody do naskórka i skóry właściwej, lecz także skutecznie zapobiegać jej utracie przez naskórek – uszczelniając barierę hydrolipidową. Lipidy obecne występują zarówno w błonie komórkowej, jak i w przestrzeniach międzykomórkowych. Czy tylko lipidy? Pamiętajmy o używaniu kosmetyków z witaminami, substancjami zmiękczającymi, odżywczymi i ochronnymi.
Jaki powinien być zatem najwłaściwszy kosmetyk do pielęgnacji skóry suchej?
Kosmetyk do pielęgnacji skóry bardzo suchej powinien być gęsty, bogaty w odżywcze olejki składniki nawilżające i kojące. Bazą kremów są zazwyczaj oleje i tłuszcze, które pomagają odbudować naruszoną strukturę lipidów oraz substancje, który przyspieszają syntezę kolagenu i elastyny. Krem nawilżający powinien być stosowany dwa, trzy razy dziennie.

Pamiętajmy o tym, że utrata wody ze skóry i wysychanie jest naturalnym procesem i nie należy się go obawiać, a jedynie odpowiednio przygotować. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można przywrócić skórze suchej komfort. Jaka jest gotowa recepta od BCL? Critical Repair Cream!
czytaj o produkcie tutaj >>


Jolanta Gajda - kosmetolog, opiekun marki BCL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz