Strony

środa, 17 września 2014

KWIAT KWIATÓW - YLANG YLANG

Olejek ylang-ylang Cananga odorata – zapach niezwykle królewski. Przywodzi na myśl orientalne komnaty indyjskich księżniczek – intensywnie słodki, kwiatowy, delikatnie korzenny, z nutą bananów i egzotycznych narcyzów. Wypróbuj go i poczuj się jak księżniczka z Baśni 1001 nocy...
 



Ylang-ylang jest tropikalnym drzewem o wysokości około 20 metrów, posiada duże i delikatne pachnące kwiaty o barwie różowej, różowofiołkowej lub żółtej.

Jawa, Sumatra, Komory, wyspy Reunion - to miejsca bytowania ylangu, który oryginalnie pochodzi z Filipin. Nazywany kwiatem kwiatów i zapachem zapachów. Olejki z ylang-ylang różnią się od siebie z racji pochodzenia klimatycznego i botanicznego.



Tradycyjnie olejek z ylang-ylang używany był w aromaterapii, aby wyostrzyć zmysły, wspomóc walkę z depresją i lękiem oraz złagodzić złość. Obecnie ylang ceniony jest najbardziej za swoje właściwości uspokajające, wyciszające, stymulujące układ nerwowy.
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego na łożach nowożeńców najczęściej rozrzucane są płatki ylangu? Właśnie poznałaś odpowiedź! Kojący zmysły afrodyzjak to właśnie ylang ylang.

Skład olejku ylangowego:

  • Linalol,
  • geraniol,
  • eugenol,
  • safrol,
  • ylangol,
  • linalyl benzoate,
  • linalyl acetate,
  • alpha pinene,
  • benzoic acid,
  • cadinene,
  • caryophylelene,
  • creoso,
  • isoeugenol.
Ylang-Ylang w kosmetologii
Olejek ylangowy popularny jest w przemyśle kosmetycznym, gdzie używa się go w mieszaninach z olejkiem kokosowym. W klimacie tropikalnym olejek z ylang-ylang jest używany do ochrony włosów przez zniszczeniem słoną wodą. Obecnie, jako najbardziej dostępny i powszechny kwiatowy olejek eteryczny, ylang-ylang jest często wykorzystywany przez przemysł perfumeryjny.

Popularne perfumy z nutą ylang-ylang:
  • Coco Mademoiselle Chanel
  • J’adore Extrait de Parfum Dior
  • J’adore D’absolu Dior
  • Chanel No. 5 Eau Premiere Chanel
  • Via Lanvin Lanvin
  • Oscar Celebration Oscar de la Renta
  • Classique Jean Paul Gaultier
  • Versace Essence Emotional Versace
Zastosowanie ylang-ylang:
Spośród wszystkich olejków eterycznych ylang-ylang ma najsilniejsze właściwości relaksujące umysł i ciało. Aromat olejku może obniżyć ciśnienie, ale o wiele lepsze efekty przynosi kąpiel z zastosowaniem olejku. Taka terapia może pomóc w stanach silnego stresu, szoku i napięcia nerwowego.


Wśród dobroczynnych właściwości zdrowotnych olejku ylangowego znajdują się antydepresyjne, antyseptyczne, afrodyzjak, uspokajające, obniżające ciśnienie,

Aż trudno uwierzyć, że do niedawna ten olejek eteryczny wcale nie był dobrze znany.


Antydepresant

To jedno z najpowszechniej znanych właściwości olejku. Zwalcza depresję i rozluźnia ciało i umysł. Odpędza niepokój, smutek i długotrwały stres. Poprawia nastrój i wzmaga uczucie radości, zadowolenia. Przywraca nadzieję. Stąd też olejek jest doskonały dla osób przechodzących załamanie nerwowe czy depresje.



Przeciwłojotokowy

Łojotok, wyprysk łojotokowy jest nieprzyjemną dolegliwością, spowodowaną nadczynnością gruczołów łojowych. Produkcja sebum jest zaburzona, co skutkuje infekcjami skóry. Nie dość, że wygląda nieestetycznie, nierzadko jest bolesne, jako że skóra zaczyna się złuszczać. Zjawisko takie dotyczy najczęściej skóry głowy, policzków, brwi, i tam, gdzie mamy do czynienia z mieszkami włosowymi. Olejek ylangowy może mieć pozytywne efekty w leczeniu tego stanu zapalnego i przy zmniejszaniu podrażnienia skóry i zaczerwienienia poprzez regulowanie wydzielania sebum.



Antyseptyczny

Wszelkie miejsca przerwania ciągłości naskórka, podrażnienia. Ryzyko komplikacji jest tym większe, jeśli ranka dotyczy uszkodzenia mechanicznego. Olejek ylangowy może pomóc uniknąć np choroby tężcowej poprzez spowalnianie wzrostu mikrobów i dezynfekcję rany. Ta właściwość olejku chroni uszkodzenia skóry przed infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, grzybiczymi. Wspomaga proces gojenia.


Afrodyzjak
Olejek eteryczny pozyskany z drzewa ylangowego faktycznie może wzmagać uczucie oraz poprawiać życie seksualne. Sprawdzi się szczególnie u osób, które straciły zainteresowanie w natłoku zajęć, stresu, złej kondycji psychicznej. Spadek libido i oziębłość to coraz bardziej powszechny problem w dzisiejszych czasach - naturalny olejek eteryczny z ylang-ylang może pomóc!


Obniżający ciśnienie
Olejek jest bardzo skuteczny w przypadku obniżania ciśnienia krwi. W minionych latach, odkąd wysokie ciśnienie stało się jednym z głównych problemów zdrowotnych zarówno młodych, jak i starszych ludzi, a leki na obniżenie ciśnienia zaczęły wywierać coraz więcej skutków ubocznych, olejek eteryczny ylangowy może stać się naturalnym remedium i niezwykłą pomocą. Jeśli przyjmowany w umarkowanych ilościach – nie ma mowy o skutkach ubocznych.


Uspokajający

Dobroczynne skutki zdrowotne olejku ylangowego zawierają także uwolnienie od stresu i niepokoju. Ten olejek uspokaja i koi napięcia nerwowe, stres, złość, powodując uczucie spokoju i relaksu.

Olejek ylangowy jest prawdziwym stymulatorem układu nerwowego. Wzmacnia system nerwowy i naprawie wszelkie uszkodzenia. Co więcej, redukuje stres, koi nerwy i chroni je przed zaburzeniami na tle nerwowym.


Pozostałe właściwości
Olejek ylangowy może być stosowany do leczenia infekcji organów wewnętrznych przewodu pokarmowego i moczowego. Jest wskazany do stosowania przez osoby cierpiące na bezsenność, chroniczne zmęczenie i inne dolegliwości o podłożu stresowym. Jest niezwykle efektowny w utrzymywaniu nawilżenia i równowagi hydrolipidowej. Utrzymuje skórę nawilżoną, gładką i wyglądającą młodo.

Masaż

Masaż jest jednym z podstawowych zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Czy wyobrażasz sobie zabieg na ciało bez wykonania masażu? Czy kosmetyczka może wykonać pedicure spa bez przemasowania śródstopia?


Specjaliści aromaterapii zgodnie twierdzą, że zapach ylang-ylang doskonale komponuje się z drzewem sandałowym, grepfrutem i lawendą. My do masażu ciała użyliśmy Gel Lotion Ylang Ylang&Sandalwood BCL SPA w połączeniu z oliwką mandarynkową Massage Oil BCL SPA. Jesteście ciekawi, jak wygląda masaż z użyciem Gel Lotion Ylang-Ylang w połączeniu z oliwką mandarynkową? Kolejna część cyklu „BCL ZABIEG” już wkrótce :-)

Jolanta Gajda - kosmetolog, opiekun marki BCL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz