środa, 27 sierpnia 2014

BĄDŹ BIODYNAMIC! PATRZ ŚWIADOMIE NA OTACZAJĄCY CIĘ ŚWIAT...

Na początku było eco... a co jest teraz? Jeśli jesteś jedną z osób, które czytają skład produktu przed zakupem, mają na uwadze dobro środowiska naturalnego i jak ognia unikają parabenów – przedstawiamy Ci kosmetyki biodynamiczne.

Czym jest rolnictwo biodynamiczne? I dlaczego znaczy więcej niż „eko”? Jakie są główne założenia biodynamiki?

Współczesne rolnictwo ograbia ziemię ze składników odżywczych i często opiera uprawy na GMO. Wybierając produkty na bazie składników ekologicznych zyskujesz pewność, że nie jesteś narażony na żadne środki chemiczne. Biodynamika sięga jeszcze dalej.
Uprawy oparte są na cyklu księżycowym. W związku z tym, rośliny korzystają w pełni z dostarczanych im składników. Udowodniono, że plony rosnące zgodnie z kalendarzem księżycowym są bogatsze w składniki odżywcze i witaminy, przez co stają się najlepszym wyborem dla człowieka. 


Wyobraź sobie miejsce, gdzie człowiek jest tylko gościem. Rządzi wszechobecna natura – rośliny, owady, a nawet chwasty mają uprzywilejowaną pozycję. Dla rolnika wartością nadrzędną jest pielęgnowanie każdej cząstki istoty żywej. Nie ma mowy o użyciu sztucznych nawozów ani tym bardziej pestycydów. Nawet sztuczne nawadnianie gleby zdarza się bardzo rzadko.
Co może wyniknąć z takiej kooperacji? Najczystsze produkty roślinne, olejki eteryczne najlepszej jakości. Czy to w ogóle możliwe? Tak, uprawy biodynamiczne mieszczą się na całym świecie, w tym także w Polsce.

Biodynamika to zrównoważone spojrzenie na Wszechświat. Z upraw wywodzą się warzywa, owoce i zioła o niezwykłej czystości biologicznej, bogate w składniki odżywcze i aktywne substancje. Jest więc oczywiste, że kosmetyki na bazie roślin z upraw biodynamicznych niezwykle dobrze wpływają na pielęgnację skóry.

Od czego się zaczęło? Od doktora Rudolfa Steinera, który w odpowiedzi na rosnące potrzeby rolników z początku XX wieku określił filozofię, zgodnie z którą każde gospodarstwo rolne jest kompletną jednostką i tak też powinno funkcjonować – jako samowystarczalny organizm. Najistotniejsza okazała się równowaga, która zapewnia wzrost i rozwój roślin – roślin najczystszych biologicznie.

Na czym polega różnica między eko- a bio-?
Często słyszy się, że biodynamika to nie tylko specyficzne prowadzenie upraw, to także filozofia, której głównym przesłaniem jest poszanowanie dla każdego istnienia. Przede wszystkim, biodynamika wychodzi poza obszar Ziemi. Liczne badania potwierdziły słuszność założeń, że na wzrost roślin ma wpływ układ planet oraz rytm roczny, miesięczny, dobowy i naturalne mechanizmy ekosystemu.

Człowiek może wykorzystać siły natury aby spotęgować jej dobroczynne działanie na swoje uprawy – dostosowując sadzenie, pielęgnację i zbiór roślin do naturalnych rytmów.
Pomocny jest kalendarz biodynamiczny, który ukazuje analizę cykli natury, które wskazują najbardziej odpowiedni na to czas. Najważniejsze jest zachowanie harmonii.
Silny nacisk położony jest na rotację upraw – składniki roślinne wyrastają z ziemi i do niej powracają. W związku z tym roślina czerpie z dobrodziejstw natury już od samego początku, od postaci nasienia. Spory odsetek tych roślin jest na powrót pozyskiwany do odżywiania kolejnych plonów i pozyskiwania zbiorów.

Czy uprawy bez środków ochrony roślin są możliwe?
Alternatywą dla pestycydów są ziołowe herbaty i bezpieczne pułapki tzw.miodowe – naturalny repelent. Ptaki to naturalni owadożercy. Kompostowniki na terenach upraw.
Biodynamika jest tak naturalna jak to tylko możliwe.

A konkretnie?
Słyszałeś o polifenolach roślinnych? Są to doskonałe antyoksydanty. Zmiatają wolne rodniki, które są odpowiedzialne za mikrouszkodzenia i starzenie skóry. Badania dowodzą, że rośliny pochodzące z upraw biodynamicznych zawierają większą ilość polifenoli niż te uprawiane na zwykłych plantacjach.


Już starożytni wierzyli, że Energia wpływa na wszystkie żywe organizmy. Uprawy roślin zgodnie z fazami księżyca doskonale wpływają na ich jakość i aromat. Postaw na biodynamikę! 

Jolanta Gajda - kosmetolog, opiekun marki BCL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz