wtorek, 16 września 2014

NASZ ORGANIZM POTRZEBUJE WODY

Kiedy czujesz się spragniony, zamiast sięgać po słodkie napoje gazowane czy kolejną filiżankę kawy, lepiej wypij szklankę wody.
Mimo, że woda spada poniżej 70% objętości naszego ciała w przypadku odwodnienia, już wtedy krew zaczyna gęstnieć i znacznie zwalnia prędkość przepływu. Kiedykolwiek to się dzieje, ciśnienie krwi wzrasta, a to – jak wiesz, nie jest dla nas bardzo niekorzystne.Każdego dnia tracimy ok.10 szklanek wody, poprzez:

  • parowanie,
  • oddawanie moczu,
  • oddychanie,
  • eliminację zbędnych produktów przemiany materii.
Nie od dzisiaj wiadomo, że woda zapewnia nam sporo korzyści. Dlaczego więc nadal nie pijemy jej wystarczająco dużo? Kiedy poczujesz się spragniony i zechcesz się czegoś napić, upewnij się, że nie sięgasz po napój gazowany, sztucznie słodzony czy taki z dodatkiem kofeiny. Wypij szklankę chłodnej wody. To najlepszy prezent, jaki możesz podarować swojemu organizmowi. Spraw, żeby stało się to Twoim nawykiem!
Jakie są konsekwencje niewystarczającego przyjmowania wody?

Zmęczenie
Woda jest głównym źródłem energii w organizmie. Jej brak spowalnia pracę i aktywność enzymów, co prowadzi do zmęczenia i stanu ogólnego wyczerpania.

Astma i alergie
Kiedy jesteś odwodniony, organizm kurczy drogi oddechowe, aby zatrzymać wodę. Jednak ilość histaminy produkowanej w organizmie jedynie zwiększa jej ubytki.

Wysoki cholesterol
Kiedy organizm jest odwodniony, wytwarza więcej cholesterolu, aby zapobiec ucieczce wody z komórek.

Problemy z nerkami oraz wątrobą
Kiedy organizm jest odwodniony, wznosi się kumulacja toksyn w organizmie, a to wytwarza doskonałe warunki rozwoju bakterii. W rezultacie, nerki i wątroba są bardziej narażone na infekcje czy stany zapalne.

Zaparcia
Kiedy w organizmie brakuje wody, okrężnica jest pierwszym źródłem wody, z którego czerpiemy i wyrównujemy potrzeby innych organów. Nieadekwatne ilości wody niwelują funkcje okrężnicy, a czasami nawet hamują je kompletnie, co skutkuje zaparciami.

Wzrost wagi
Kiedy jesteś odwodniony, komórkom brakuje energii. W związku z tym wielu osobom wydaje się, że są głodni i zaczynają jeść, podczas gdy tak naprawdę jedyne czego potrzebują to szklanka wody.

Przedwczesne starzenie
Długotrwałe odwodnienie powoduje przedwczesne starzenie organów, w tym największego – skóry.

Wysokie ciśnienie krwi
Krew to 92% wody. Kiedy organizm nie jest nawodniony wystarczająco, krew staje się gęsta, co skutkuje podwyższonym ciśnieniem krwi.

Problemy skórne
Pomimo eliminowania toksyn z organizmu, kiedy jesteśmy odwodnieni, skóra nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Jest bardziej narażona na choroby, takie jak łuszczyca, dermatozy oraz przedwczesne starzenie.

Problemy trawienne
Brak wody i minerałów takich jak wapń czy magnez może prowadzić do licznych problemów układu trawiennego, w tym refluks czy nieżyt żołądka.

Jolanta Gajda - kosmetolog, opiekun marki BCL


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz